REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 2426 - Toplam yanitlar: 1

GONDEREN: esilayemeni on 06/03/2010 17:53:35

“Bu şehr-i İstanbûl ki bî-misl ü bahâdır,
  Bir sengine yekpâre Acem mülkü fedâdır…”

Tam 556 yıl önceydi… Herkes bir çağı kapatıp, bir çağı açan hükümdar olarak zihinlerine onun ismini kazımıştı. Ama o zaten his ve fikir dünyasında çoktan bir çağı açıp, bir çağı kapatmıştı zaten.  

Nasıl mı ?

O da her çocuk gibi akranlarıyla beraber  oyun oynamaktadır. Fakat onun oynadığı oyun diğerlerine hiç benzememektedir. Çünkü bu oyunun ismi “İSTANBUL’UN FETHİ” dir.

Hocası Akşemseddin Hazretleri bir gün Şehzadeyi yanına çağırır. Bu esnada Şehzadenin yaşı sekizdir. Akşemseddin Hazretleri: “Mehmet evladım, gözlerini kapa ve kendine bir hedef  seç.” Der.

Şehzade: “ Seçtim.” Der.  Hocası büyük bir merakla sorar: “Nedir? Bu seçtiğin hedef.”

Cevaben der ki: “İstanbul’u Fethetmek…” Bu cevabı aldığına çok memnun olur hocası ve ekler: “Öyleyse  evladım, bunu gerçekleştirmek için git de çalış…”

O, Büyüklerin ifadesiyle: “ O, idealleriyle büyüklerden de büyükdü.”

Sekiz yaşında yastığına çizdiği İstanbul’un haritası , küçük yaşta ki büyüklüğünü kanıtlamaktadır. Hangimizin sekiz yaşında bir gayesi ve ideali vardı ki…

O, asıl fethin kalplerden başlayacağını bildiğinden: “Asıl hüner bir şehri bünyad eylemektir, Reaya kalbin abad eylemektir…” diyip İstanbul’un surlarından girmesini bilen EŞSİZ BİR İNSANDI…

Onu anlatmak bana mı düşer. Ne haddime. Ama kendime ve etrafımda ki 21 yaşındaki akranlarıma baktığımda, biz kim O olabilmek kim deyip burnumun kemikleri sızlamaktadır…

GONDEREN: YaQuZa on 06/04/2010 00:30:16

Hocası Akşemseddin Hazretleri bir gün Şehzadeyi yanına çağırır. Bu esnada Şehzadenin yaşı sekizdir. Akşemseddin Hazretleri: “Mehmet evladım, gözlerini kapa ve kendine bir hedef  seç.” Der.

Şehzade: “ Seçtim.” Der.  Hocası büyük bir merakla sorar: “Nedir? Bu seçtiğin hedef.”

Cevaben der ki: “İstanbul’u Fethetmek…” Bu cevabı aldığına çok memnun olur hocası ve ekler: “Öyleyse  evladım, bunu gerçekleştirmek için git de çalış…”

Emeğine sağlık kardeşim Bir Fatih Sultan daha çıkar İnşallah İstanbulu yıne fetih eder....

--------------------------------------------------------------
Back To Top
10/05/2024

*** SanalKahve.com 2008-2023 ***