REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 2000 - Toplam yanitlar: 0

GONDEREN: Toprak on 01/23/2010 14:03:04

3G yani üçüncü jenerasyon internet bağlantısı. Bundan önce WAP, GPRS ve EDGE şeklinde devam eden listenin şu anki gelinen noktasında 3G var. Amerikada bunun alt yapı çalışmaları birkaç yıl önce yapılmaya başlandı, Türkiye’de Turkcell bu teknolojiyi Türkiyeye ilk getirecek gsm operatörü olacaklarını iddia ediyorlardı ama lisans konusunda dolayı bunu yerine getiremediler. Peki 3G nedir? 3G, cep telefonu operatörlerinin size yaklaşık 2 Mbit’e yakın anlık internet sunabilmesini sağlayan teknolojidir. Bunun uydusal ve yeryüzünde gerekli alt yapıları ve alınması gereken lisansları var ama hem bu konuda çok araştırmam olmadığı için hem de çok da ilgilenmediğim için detayına girmiyorum. Amerika’da 2006 senesinden beri 3G kullanıyorum ve burada sizinle deneyimlerimi paylaşmak istedim. 3G kullanmak için iki seçeneğiniz mevcut. Birincisi 3G’nin sadece telefonunuzda kalması, ikincisi telefonunuzun desteği varsa modem gibi kullanıp laptopunuzla veya masaüstü bilgisayarınızla internete erişebilmeniz. 3G destekleyen cep telefonları şu anda markette yaygınlaşmaya başladı. Benim kullandığım ATT Tilt’in fotoğrafını altta bulabilirsiniz. ATT Tilt, AT&T’nin kendi adıyla ürettirdiği aslında cihaz olarak HTC Keiser üstünde Windows Mobile 5 ile geliyor. HTC web sayfasından EPROM denilen üretici yazılımını (firmware) yükseltme ve cihazın kendinden gelen eksikliklerini düzeltme ve özelliklerini iyileştirme imkanı sunuluyor. Bunun yanında Windows Mobile 5′den Windows Mobile 6′ya yükseltmek istediğiniz zaman yine HTC’nin web sayfasını kullanmak gerekiyor, öbür türlü ATT’nin kendi servisleri için windowsda yaptığı değişiklikler gelmemiş oluyor ve out of warranty dedikleri cihaz garanti dışına çıkmış oluyor. ATT Tilt’in hoşuma giden birkaç özelliği; internete bağlandığınız zaman kendisi şarj olmaya devam ediyor, dolayısıyla pil değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. USB girişinden taktığınız data kablosu hem veri iletişimini sağlıyor hem de telefonun şarj edilmesini sağlıyor böylelikle işinizin yarısında telefonun pilinin bitmesi gibi bir durum olmuyor, tabi pili bitiren diğer özelliklerin (bluetooth, wifi, telefonda konuşma) asgari kullanımı şartı ile. 3G internet bağlantısının sağladığı hızdan sonra göze çarpan en önemli özelliği; o anda bulunduğunuz yerde 3G hizmeti alabiliyorsanız (Edge ve Gprs’de olabiliyor, GSM sağlayıcının hizmet kapsama alanına bağlı) telefon konuşmalarını, internet bağlantınızı aksatmadan kullanabiliyorsunuz. Bunu direk olarak telefonun ahize kısmından kullanarak yapabileceğiniz gibi başka seçeneklerinizde mevcut. Eğer telefonunuzda örneğin bluetooth özelliği varsa şöyle bir kombinasyon yapabilirsiniz. USB’den bağladığınız data kablosuyla telefonunuzu modem olarak kullanıp, bluetooth üzerinden kulaklığınızla konuşup çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bunun yanında bluetooth desteği ile örneğin ATT Tilt’i modem olarak kullanmanız mümkün. Dolayısıyla evinizin bir kısmında 3G hücresi varken, kalanında Edge varsa, telefonunuzu 3G olan kısımda bırakıp bluetooth üzerinden evinizde PAN denilen Personal Area Network (kişisel ağ) kurabilirsiniz. Bitirmeden önce bugün internete bağlanırken speedtest.net sitesinden aldığım bağlantı hızının ekran görüntüsünü alta yerleştirdim. Bu tür ekran görüntülerini türkiyede kablolu teknolojilerle henüz herkes elde edememekte ama teknolojinin nereye gittiğini görmek için güzel bir örnek olur diye düşünüyorum.

http://www.amerikadabirgun.com/wp-content/uploads/2008/11/att-tilt.jpg

07/01/2024

*** SanalKahve.com 2008-2023 ***