REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 1657 - Toplam yanitlar: 0

GONDEREN: Hacegan__ on 12/06/2011 10:58:08

İftira ocaklar söndüren çok defa da insanların katline sebep olan aslında hiç aslı olmayan komplodur.
Acaba insanlar neden iftira atmak ihtiyacını duyarlar?
Çok defa da masumlar hedeflenir.Asırlardır vardır sadece ismi değişmiştir.
Ne bugün son bulur, ne de başka zaman.
İyilerin olduğu gibi, kötülerde mutlaka olacaktır..
En önemlisi;’’ iftiraya maruz kalanların yanlız bırakılması araştırılmadan o toplumdan dışlanmasıdır’’.
Aslında insan tanıdığına olunca iftira acaba diye düşünmemeli..
Tanıyorsa yerle gök birleşse yapmaz diye söyleyeni susturmalı, susturamazsa orayı terketmeli ya da kalben buğz ki en son olanı..
Tanıdığım biri iftiraya maruz kalsa düşünürüm. O’ na iftira atan başkasına bana da atar veba illetinden kaçar gibi uzak dururum o kişi ya da kişilerden.
Ama o iftira atanlar o hatayı işlemeden asla can vermezler.
Düşünün size iftira atan şahıs çok bunalsa kapınızı açar mısınız? ..
Gecenin en dar vakti olsa düşünseniz başka yere gidecek olsa başı belaya girecek.
Çoğumuz hayır der bir defaya mahsus açarım kapıyı derim ama yanlız olmam yanımda annem kardeşlerimde olsun isterim.
Okişiye ne gerekse yaparız açsa karnını doyururuz o kişi pişman olup aklı başına gelirse iftirasınıda itiraf edecektir..Bu O’ nun dünyada rezil olmasıdır.Ve helallikde dilerse ne ala..
Yoksa hala ısrar ederse attığı çamurda kalır kul hakkıyla vefat eder.O yalancıya inananlarda kul hakkı dedikodu , gıybetiyle o masumun ahrete intikal ederler..
Orda şehitlerden bile asla düşmeyen kul hakkıyla hakkın huzurunda olmak ne acıdır..
Verecek sevapları varsa onlardan alınır mazluma verilir sevapları bitmişse kul hakkı kime varsa kişinin ..O zamanda masumun günahları dedikodu, gıybet edenlere, iftiracılara yüklenir..
Hz Muhammed s.a.v canım kurban olsun yoluna bir gün sormuştur ashabına müflis kimdir?.
Onlar her şeyini kaybedendir malı mülkü olmayan demişler, efendimiz hayır demiştir .Onlar da siz daha iyi bilirsiniz deyince..
Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur;’’ Düşünün bir kişi her gün namazını kılsa orucunu zekatını verse nafile ibadetlerine devam etse’’..
‘’Ama o kişinin huyu kötüyse kimine zulum etmiş,kimisinin ardından konuşmuş’’.’’Laf taşımış,dedikodu gıybet etmiş,ama yaptığı ibadetler onu zerre kötülüklerden alıkoymamış’’.Bu kişi helallik dilemeden gitse hali ne olur’’..
Her kime ne yaptıysa onun sevapları diğerine verile verile elinde birşey kalmaz.Ve denir ki Ya Rabbim sevabı kalmadı .O zaman o kişiye o mazlumların günahları yüklenir..Ve denir ki; ‘’alın bunu cehenneme atın .Bu kişiden daha müflis kim vardır dermi siniz’’.’’Herşeyle gitmiştir ama dilini tutmamanın cezasını böylece öder’’.
Allah iftiracılara fırsat vermesin.Gıybetten, dedikodudan, alıkoysun.Bir dedikodu başladığında ilk yapılması susturmaya çalışmak yada orayı terktir.
Çok defa aman sanal deyip geçerek en büyük darbeler vurulur..Nasılsa bulamaz göremez! .Ama herşeyi yaratan RABBİMİZİN ŞAHİT olduğunu gördüğünü unuturlar.Tüm vücut azalarının dile geleceği günü unuturlar..
Sizce neden iftira atılır..Sebep şuur altımıdır?
Ya da kendisine iftira atıldığı için O da başkasını mı incitmek ister?.
Ya da keyfimidir başkasının acı çekmesinden zevk mi alırlar?
Veya kişileri yanlız kalsın kimse yüzüne bakmasın kıskançlık çekememzlik midir ?Bence hepsidir sebep ..
Allah korkusu olan müslümanım diyen yapmaz .
İnsan olan insan incitmez kimseyi.
Mümün ne demektir;’’ eliyle diliyle kimseyi incitmeyen’’ .Eğer bir kişi birilerini incitiyorsa emin ve güvenilir değilse o müminim desin dursun ben kaçarım onun olduğu yerlerden.
Her ne olursa olsun sebep sonuç içler acısıdır.Allahu Teala setredin kardeşlerinizi derken ayıplarını dahi..Olmayan şeylerle suçlamak yaymaksa acaba nedir..
Diyeceksiniz ki hayrola Haceganım Allah ın kulu bu konuyu neden yazmak istedin..Bu günde bunu yazmak geldi içimden.
Yazmak durmadan yazmak vazgeçemediğim hobim oldu .Şimdiden Allah okuyanlardan razı olsun diyorum.
Allah ım sen bizleri kötü huylardan ırak eyle.Kalbimizi nurlandır.
Ben demeye korkar oldum yazarken ben demek üzüyor.Allah a teslim olan kişi benliğinden arınmalı tam teslim olanda şu bu olmaz.Kalbi Allah zikriyledir.Habibi iledir.Dünyada kalacak kadar dünyayla meşgul olmalı.Faniyse geçici.Bakiyse kalıcı ona göre karar vermeliyiz.
Ey kalbimin tek sahibi yüreğimde ilahi aşkıyla güller açtıran .Hacegan Garip aciz ama sana sığınırken öyle güçlü hissediyor ki kendisini ..Rabbim senden başka sadık dostum olmadı.Sev sevindir yaklaştır kendine.Razı olduklarından eyle.Cennet için değil yanmam cehennem korkusuda değil.Seni sen diye sevdim, yaratansın diye kulum de yeter.Kalbimdeki aşkı sevdan söndürür cehennemin narını.Allah ım sen ve habibin bizlerden razı ol amin amin amin...
Allah ın selam ve rahmeti tüm inananların üzerlerine olsun .Amin ecmain inşallah selam ve saygılarımla.....

Not : Bu yazıyı dün kaleme alıp yazmıştım ama silinmiş tekrar yazmak zorunda kaldım.

09/28/2024

*** SanalKahve.com 2008-2023 ***