REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 1023 - Toplam yanitlar: 0

GONDEREN: andromeda on 11/05/2010 15:34:09

Türkiye de kadın olmak zordur dostlar...

Ülkemizde kadın olmanın ne kadar zor ve aynı zamanda onurlu bir birey olmanın anlamına geldiğini biliyor musunuz?

Baktığımızda, Türkiye'de kadın olmak ve insanca yaşamak, çok ama çok zor bir olaydır, çünkü ne tam anlamıyla çocuk’luğunu yaşayabilir, ne de kadınlığını hissedebilirsiniz

Türkiye de kadın olmak yeri gelince en kutsal varlık olan ana olmak fakat yeri gelince ezilen, sömürülen ve herşeye rağmen hayatını devam ettirmeye çalışan kişi demektir. Kadin olmak bazen küçük yaşta tarlada çalışmaktan, evlenip çoluk çocukla uğraşmaktan okuyamamak, ama bazende öğretmen olup bilgi dağıtmaktır, ama ayni anda ögrencisinden "sen kadınsın, ben senin anlattığın dersi dinlemem" cümlesini duymaktır

Okuyup meslek sahibi olursunuz, ama evlenince eşinizden "..ben calışmanı istemiyorum" ve "sen burada otur erkek işine karışma! " ile karşı karşıya kalmaktır.

Türkiye’de kadın olmak fikirlerine saygı duyulmayı bırakın dinlenmemektir bile, hatta toplum içinde kahkaha atarak gülememek demektir. Her duygunuzu, düşüncenizi bastırmanız, içe atmanız gerekir.

Türkiye de kadın olmak, sokakta taciz, evde şiddet görmek demektir. Kızımsın, seni dövmek boynumun borcudur deyip döverler, karımsın, döverim de severim de derler. Sokakta bakışlara, ağıza alınmıyacak kelimeler duymaktır. Güzelseniz ’namussuzsunuz’, çirkinseniz ’işe yaramazsınız’ görüşü hakim olduğundan ’sacı uzun aklı kısa’ tabirleriyle anılmaktır.

Türkiye'de kadın olup, kadın kalmak güçlü olmayı gerektirir, cünkü Türkiye'de kadın olmak her yerde bıkmadan kendinizi ezdirmeden, mücadele etmektir

Türkiye’de kadın olmak Atatürk’ten güç alıp tüm bu baskılara karşı gelmenin sembolu olmasi dileği ile..

--------------------------------------------------------------
*cesaretin bittiği yerde esaret başlar *
09/20/2024

*** SanalKahve.com 2008-2023 ***